Díl 3: Hledejte cesty kupředu, nikoli překážky

Finanční situace se může zdát leckdy zcela bezvýchodná. Nízké příjmy znamenají, že spoustu nákupů je třeba odkládat. Občas se dokonce stává, že není dostatek prostředků ani na nákup základních potravin či zaplacení nutných výdajů. I přes snahu šetřit se zdá, že cesta z této pasti prostě není. Že nikdy nebudete moci dopřát své rodině to, co byste chtěli.

 

Snad každý to již někdy zažil sám u sebe, a celkem běžně se s tím setkáváme třeba v obchodech. Díváte se na nějaké zboží, může jít o novou televizi, počítač, mobilní telefon, nebo třeba hračku pro děti. A napadne vás: „Tohle si nikdy nebudu moci dovolit.“ Pro rodiče je často velmi těžké vysvětlit dítěti v hračkářství, že jeho vysněná hračka je mimo možnosti rodinného rozpočtu. Že je prostě příliš drahá.

Rozpočet je základem

Teď se ale na celý problém zkusme podívat z jiné strany. Je to skutečně tak? Opravdu si některé věci nemůžete dovolit a nebudete si je moci dovolit nikdy? Možná se to tak zdá, na konci měsíce vám jen stěží zbydou nějaké volné peníze. Někdy pomůže celkem jednoduchá rada – sestavit si rodinný rozpočet. Mnoha lidem se to zdá jako zbytečnost, zejména těm s nízkými příjmy. Ale právě pro ně to může znamenat velký posun kupředu. Pomůže jim to totiž přesně zjistit, jaké jsou přesně jejich příjmy, a především výdaje. Často se totiž stává, že za zdánlivě drobná vydání utratí poměrně značnou sumu, která by se dala využít lépe. O tom, proč je důležité mít rodinný rozpočet je minulý díl našeho seriálu.

Pokud se to povede, většina zodpovědných lidí se snaží především šetřit. To znamená, snížit na minimum výdaje, které nejsou naprosto nezbytné. Jenže, opravdu vydržíte neustále dětem odpírat nové hračky nebo třeba počítač, který dokonce potřebují do školy? Můžete se na mnoho let vzdát rodinné dovolené? Třeba ano, ale dejte si pozor, právě lidé, kteří se snaží své výdaje – v dobré víře – zcela minimalizovat, se často stávají oběťmi různých úvěrových firem a poskytovatelů „zaručeně výhodných“ půjček.

Je to totiž trochu podobné, jako s dietou. Nějaký čas vydržíme odpírat si všechny ty nezdravé a tučné potraviny. Dokonce se nám podaří i pár kilo shodit. Ale potom? Dieta skončí a my se rychle vrátíme ke svým původním návykům. Výsledkem je potom jo-jo efekt. S finančním rozpočtem to někdy bývá podobné. Odkládáme výdaje, až si pak najednou přijdeme divně. Odolat vábení těch, kteří tvrdí, že půjčka je zcela bez rizika, splátky jsou minimální, a vy s její pomocí můžete mít vysněnou dovoleno, případě televizi, je opravdu obtížné. Přesně tady začíná cesta do dluhové spirály, z níž se dostat zpět, je opravdu obtížné.

Hledání zdrojů

Protože, uvědomte si, že až dosud byl váš rozpočet napjatý a jen těžko jste hledali peníze na zbytné výdaje. Kde budete tedy brát na splátky? Jasné ovšem je, že cesta radikálních úspor také nevede k úspěchu. Přesněji, vaši situaci nemůže dlouhodobě zlepšit. Takže se nabízí jediné řešení – zvýšit příjmy do rodinného rozpočtu. Možná už právě jeho sestavení vám pomůže naznačit, kde by se mohly nějaké možnosti skrývat. Nemáte nějaké zdroje, o kterých nevíte. Možná si teď někteří z vás říkají, že to jsou knížecí rady. Přece byste o tom měli vědět. A zvýšit příjmy? Jak? Přece po dlouhé směně v zaměstnání si nebudete hledat ještě další práci.

Jenže zvýšit své příjmy nemusíte jen tak, že si budete hledat další zaměstnání. I když, zkuste popřemýšlet, jestli třeba efektivně využíváte svůj volný čas a nenašla by se cesta, jak si vydělat nějaké peníze navíc. Právě ty peníze, které budete moci použít třeba na nákup toho zdánlivě drahého a nedostupného zboží, které by vám mohlo udělat radost. Co vyzkoušet třeba ušetřené peníze využít na nějaký kurz? Dnes je na trhu několik možností – poměrně snadno se lze stát třeba kosmetičkou, manikérkou/pedikérkou či třeba masérkou (ale samozřejmě i masérem).

Pak již bude jen na vás, jestli část ze svého volného času použijete na začátek svého vlastního podnikání. Nemusíte se do toho pouštět bezhlavě, zkuste si vyhradit pár večerů, a nabídnout služby třeba kamarádkám a známým. Možná část z nich uvítá, že nebudou muset ke kosmetičce nikam daleko a vy si na ně uděláte čas bez dlouhých objednacích lhůt. Nebo třeba bude někdo z přátel potřebovat masáž, protože si natáhl sval. Nečekejte žádné obrovské výdělky. Ale jsou to peníze, které jste dosud neměli. A při jejich vydělávání jste svým pánem – nemusíte nikde trčet od-do, jako v zaměstnání. Prostě jen vyměníte část svého volného času za další prostředky do vašeho rodinného rozpočtu.

Muži sice asi nebudou manikérkami, ale na druhou stranu dnes je v Česku hned několik aplikací, které dokážou zprostředkovat práci tzv. hodinovým manželům. I tady si můžete jednoduše zadat dobu, kdy jste k dispozici. A při současném nedostatku kvalitních řemeslníků, pokud něco umíte, nebo jste prostě jen trochu šikovní, můžete si vydělat na novou plochou televizi s velkou úhlopříčkou během poměrně krátké doby. Stojí to za trochu volného času? Úvěry už pak potřebovat nebudete.

Investice nejsou jen pro bohaté

Pokud se snažíte získat dodatečné zdroje do rodinného rozpočtu, neměli byste zapomenout ještě na jednu důležitou věc – investice. 

Mnoho lidí si myslí, že možnost, aby vám vaše peníze vydělávaly a samy se množily, je jen pro bohaté. Že je potřeba mít desítky tisíc nebo dokonce milióny. Ale to je velký omyl. Pokud se vám podaří při sestavování rozpočtu najít alespoň drobou částku, stačí i několik stokorun, zkuste je nechat vydělávat.

 

Samozřejmě, že se z vás nestane okamžitě burzovní makléř. Ale v Česku existuje hned několik investičních fondů, které jsou určené právě těm, kteří zkušenosti s vlastním investováním nemají, a nakonec jim pro něj chybí i dost peněz. Do podílového fondu můžete ukládat měsíčně stabilní částku – podobně jako třeba na stavební spoření – a pak si již jen počkat na výnosy. Samozřejmě, že z počátku to budou spíše koruny. Ale časem už může jít o částku, za kterou klidně vyrazíte na rodinnou dovolenou.