Díl 5: Nehezká samolepka aneb Exekuce

Některé návštěvy za svými dveřmi nikdo nevidí rád. Jedním z takových případů je, pokud vám u dveří zazvoní exekutor. Možná se to zdá nepravděpodobné, ale pro mnoho lidí je jeho návštěva absolutním šokem. Jsou totiž přesvědčeni, že jim žádná exekuce nehrozí. Jenže velký dluh může vzniknout i z původně zanedbatelné částky.

Pravidelní čtenáři našeho seriálu – a také posluchači našich pořadů na stanici Český Rozhlas Dvojka – si jistě pamatují, že v Česku čelí exekuci více než 800 tisíc lidí. To je neuvěřitelné číslo, zkusme si to představit. Je to každý dvanáctý obyvatel Česka (a to včetně malých dětí). Je to mimochodem zhruba trojnásobek počtu nezaměstnaných! Už to naznačuje, že exekuce není nějakou okrajovou věcí, která se týká jen sociálně úplně nejslabších, nebo těch, kteří své dluhy neplatí úmyslně.

Stačí malé opomenutí

Na příkladech v minulých dílech jsme si ukázali, jak jednoduché je dostat se do dluhové pasti. Někdy se z první – ještě docela výhodné – půjčky najednou stane druhá, třetí a tak dále. Jenže, jak postupně klesá dlužníkovi bonita neboli odhad banky o jeho schopnosti splácet své závazky. Zhoršují se i podmínky půjček. A člověk najednou zjistí, že nejenže nedokážete splácet samotný úvěr, ale že prostředky nestačí ani na úroky. Nejhorší, co může v té chvíli udělat je, zkusit si vypomoci nějakou „rychlou a výhodnou“ půjčkou bez prověřování příjmu. Protože to je vlastně taková pozvánka pro exekutora k vám domů. Nevěříte? Tak si ještě připomeňme, že ze zmíněného počtu lidí čelících exekucím se jich téměř polovina musí vyrovnat se čtyřmi a více exekucemi.

Jenže k tomu, aby někoho doma navštívil exekutor, si ani nemusíme nikde bezhlavě půjčovat. Někdy stačí nějaká, zprvu bezvýznamná, hloupost: pokuta za stěračem před několika měsíci, jízda bez platného lístku v MHD. To jsou přesně případy, které dostanou celou řadu lidí, kteří se jinak dokáží obejít téměř bez úvěrů, do velkých problémů. V oblasti financí obecně platí, že nejhorší, co můžete udělat, je věci neřešit. Ono ignorovat pokutu či třeba poplatek v nemocnici lze docela snadno. Nicméně, spoléhat na to, že se na vás zapomene, je hodně krátkozraké. Samozřejmě, i takové případy jsou. Ale věřte, že hlavně státní a obecní instituce si musí dávat velký pozor, aby skutečně vybraly většinu pokut. Ukládá jim to totiž zákon. Ale stačí i jeden zapomenutý účet u mobilního operátora. Problém může být blíže, než si myslíme.

Klíčové přitom je vědět, že pokud už exekutor přijde, rozhodně nebude stačit uhradit oněch 800 korun za jízdu na černo či 500 Kč za špatné parkování. V tomhle okamžiku už totiž dluh narostl často do hodně obludných rozměrů. Kromě úroků z prodlení se na něj hned začnou nabalovat náklady s vymáháním. Není vůbec výjimečně, když se z oné pětistovky během několika měsíců stanou desetitisíce korun. A přestože se původní pokuta dala zaplatit bez problémů, platba 50 tisíc už může být významnou komplikací.

I proto zanedbání nějakého drobného poplatku často dostane do velkých problémů i lidi, které by ani nenapadlo, že se jich dotkne exekuce. Možná to můžete být i Vy! Splácíte hypotéku na vlastní bydlení, což samo o sobě znamená poměrně zásadní zásah do rodinného rozpočtu. Celá řada českých rodin pak musí vystačit s relativně malou částkou na provoz. Je to samozřejmě rozumné rozhodnutí, investovat do budoucnosti. Jenže kromě toho zaplatit ještě několik desítek tisíc korun z původně malého dluhu? To už nezvládnou. Tyto případy pak mívají obzvláště kruté konce – rodina nejenže přijde o vybavení bytu, které zabaví exekutor, ale často i o ono bydlení, do kterého investovala tolik peněz.

Řešit věci včas

Jednoznačně nejlepším způsobem, jak se vyrovnat s exekucí, je nenechat k ní vůbec dojít. Zní to možná trochu školometsky, ale je to skutečně pravda. Už samotná exekuce je totiž velmi nákladným procesem a tyhle náklady jdou na účet dlužníka. Samozřejmě, že každému se stane, že zapomene na nějakou drobnou pokutu či poplatek. To je celkem přirozené. Nikdy ale nezůstane jen u původního lístku. Zákon dokonce ukládá věřitelům, před samotným zahájením exekuce, pokusit se vymoci pohledávku jiným způsobem. Takže, obvykle se snaží předem poslat upomínku. Dokonce i před samotným zahájením exekuce dostanete obvykle nějakou výzvu k uhrazení dluhu. V těchto případech jsou pak náklady nikoli desetitisíce, ale jen tisíce korun.

Ovšem i v případě, že opravdu exekutor u dveří zazvoní, je vždy lepší hledat schůdnou cestu, třeba jednat o splátkovém kalendáři, než mu bránit ve výkonu jeho činnosti. Tady pozor! Bránění nebo snad napadání exekutora může být kvalifikováno jako trestný čin. Vždycky je prostor k jednání. Navíc existuje řada institucí, kde jsou každému k dispozici fundovaní odborníci.