Lukáš pokřtil své první CD

Vyrůstal v dětském domově v Humpolci, dnes skládá vlastní hudbu.

Životní zážitek. Tak popisuje křest svého prvního CD Lukáš Mazač. Sedmnáctiletý talent, který vyrůstal v dětském domově, dostal šanci splnit si svůj sen díky organizaci yourchance, která mimo jiné spravuje i Artefond Jirky Mádla. Ten Lukášovo cédéčko s názvem Na vlnách podpořil finančně a také ho s radostí pokřtil.

„Křtili jsme ho tento týden na galavečeru předávání cen Bílé vrány. Tohle ocenění získávají ti, kteří dokázali začít žít svůj život čistě a úspěšně po odchodu z dětského domova. Protože i já jsem z dětského domova, byla to pro mě ideální příležitost,“ říká Lukáš, který na večeru zazpíval několik písniček z nového CD.

„Na vlnách je moje dvouletá práce a já jsem nadšený, že jsme ji mohli pokřtít. Mám vlastní CD. Je to neuvěřitelné!“ jásá Lukáš, který se do dětského domova v Humpolci dostal už v pěti letech, protože byl ze sedmi sourozenců a rodiče děti nezvládali živit. Jak ale mladý zpěvák sám říká, nedovede si představit, že by žil jinde. „Dětský domov je zkušenost, kterou bych označil za jednu z nejlepších v mém životě. Dostal jsem se tam k hudbě, která pro mě znamená způsob, jak vyjádřit emoce, jak se srovnat s nepříjemnými a vlastně i příjemnými zážitky, je to část mého já,“ vysvětluje Lukáš a dodává, že je nesmírně vděčný yourchance a Jirkovi za pomoc a podporu.

„Tohle je právě důvod, proč jsem založil ArteFond. Připadalo mi, že děti v dětských domovech mají omezené možnosti při výběru zaměstnání a že by ocenily nějakou jistotu, i kdyby se rozhodly si vybrat velmi nejistý umělecký obor,“ popisuje důvod vzniku ArteFondu, který financoval Lukášovo CD i tvobu videoklipu, jeho zakladatel Jiří Mádl. „Je zvláštní, jak do sebe některé věci zapadají. Například první podpořená taneční skupina ArteFondem odletěla vystupovat do New Yorku, kde jsem studoval. Lukášovo cédéčko se jmenuje na Vlnách a film, který teď připravuji, se jmenuje Vlny. Jsou to zajímavé shody náhod, které mi vlastně ukazují, že je to správná cesta,“ usmívá se herec.

A založení ArteFondu byla prý přesně taková osudová náhoda. „Napadlo mě to a bez většího rozmyslu jsem volal Janě Merunkové, spoluzakladatelce yourchance, říkal jsem jí, jaký mám nápad, ale že se s ní, teď těžko sejdu, protože jsem v Brně a ona mi řekla, že je shodou okolností také v Brně. Druhý den jsme se potkali a vznikl ArteFond,“ popisuje Mádl.

ArteFond podporuje všechny nadané děti z dětských domovů po celé republice. Výběr uchazečů probíhá formou písemných žádostí a následně osobních rozhovorů. Ve spolupráci s Josefem Čadíkem nabízí ArteFond i možnost studia na Střední škole umělecko-manažerské v Brně, a to ve školním roce vždy dvěma studentům zdarma.

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů