Mladí lidé z dětských domovů se učili, jak být finančně odpovědní

Co jsou dluhové pasti, jak se jim vyhnout a na co si dát v samostatném životě ve finanční oblasti pozor? Odpovědi i na tyto otázky se v sobotu 14. září v Českých Budějovicích dozvědělo dvacet mladých lidí, které brzy čeká odchod z dětského domova. Vzdělávací, a přesto zábavný program pro děti připravil v čele s koordinátorkou Ivanou Longinovou projekt Začni správně, který je jedním ze dvou projektů obecně prospěšné společnosti yourchance.

„Mladí lidé se po odchodu z dětského domova často bezhlavě vrhají do různých půjček, závazných smluv u pojišťoven nebo u mobilních operátorů. Vůbec neví, že je dobré mít například zdravotní pojištění. A všeobecně často nepřemýšlí o tom, co kde podepíšou a jaké to může mít následky na jejich budoucnost,“ říká koordinátorka Ivana. Proto se zářijové tematické setkání v jižních Čechách soustředilo právě na tuto problematiku.

Lektorem čtyřhodinového programu byl Petr Suchý, dlouholetý finanční poradce. Interaktivní formou mlaďochům vysvětlil a popsal některá rizika, s nimiž se v dospělém životě budou každodenně setkávat.

Děti se na setkání dozvěděly mnoho nového. „Dnešní lektor byl opravdu skvělý. Vše, co nám říkal, mě zaujalo a určitě to jednou využiji. Například nám moc hezky vysvětlil, jak funguje hypotéka v případě, že bychom si jednou chtěli pořídit vlastní bydlení. Také nám řekl, za jakých podmínek je rozumné si pořídit si třeba pračku na splátky, abychom nenaletěli obchodníkům, “ hodnotil setkání mladík Míla.

Tematická setkání projektu Začni správně probíhají po celé České republice a do hledáčku si berou i další témata související s integrací dětí z dětských domovů a pěstounské péče. Cílem všech je napomoci tomu, aby se tito mladí dospělí postavili na vlastní nohy a byli schopni žít plnohodnotný a samostatný život.

Yourchance uděluje každoročně také ocenění Bílá vrána, které je určeno těm, kteří prošli v průběhu svého života ústavní výchovou nebo náhradní rodinnou péčí a následně ve svém životě uspěli. Letošní udílení cen Bílá vrána 2019 proběhne již 15. října 2019 v Praze a mezi nominovanými je i mladá dáma z jižních Čech, žijící právě v Českých Budějovicích. Na udílení cen jste zváni a více o slavnostním udílení a registraci najdete ZDE.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů