Workshop se studenty více než pěti národností proběhl na Den učitelů v Trojském gymnáziu

Setkání v Trójském gymnáziu se konalo v symbolický den 28. 3. a bylo součástí mezinárodního projektu Global Money Week (GMW), do kterého se v posledním březnovém týdnu zapojilo Česko již potřetí ve své historii. Letošní ročník nesl podtitul „Uč se. Šetři. Vydělávej“.

Studenty přeplněná učebna naslouchala ředitelce yourchance Janě Merunkové a Lukáši Kovandovi z partnerské organizace DRFG a hlavnímu ekonomovi CZECH FUND, kteří workshop v anglickém jazyce vedli.

Červenou nití mezinárodního workshopu na téma „Co mě naučili doma a ve škole o penězích“ bylo povědomí a zkušenost studentů s koloběhem peněz, přístupem a vztahem k financím. Tyto zkušenosti si mládežníci mají nést zejména ze své orientační rodiny a školy.

Je tomu ale opravdu tak? Co je pro studenty aktuálně nejdůležitější?

Setkání potvrdilo, že prostor pro finanční vzdělávání mezi žáky základních i středních škol je veliký a existuje silná potřeba získávat postupně vztah k penězům, vlastní podnikavosti i budoucí životní prosperitě díky osvojení si základů finanční gramotnosti ve školských institucích. Důležité je tento přístup interiorizovat do rodin, mezi rodiče i na celospolečenskou úroveň.

Stanoviska studentů byla různá a realita jejich mládí také. Průnikem byl fakt, že neměli možnost samostatně hospodařit s finančním obnosem a tento množit. Kupují si pro sebe jen nutné základní věci a na ty mají peněz dost. Vše další je starostí a v režii rodičů. Žijí tady a teď a nepřemýšlí, co bude za 5-10 let, kde budou, co budou dělat a za kolik. Potvrzují ale i vlastní sny a cíle, ty se ale peněz spíše netýkají. Jde zejména o dosažení postavení a společenského uznání díky své vysněné profesi. Za přijetím názoru, že „čas jsou peníze“ a „čas je dražší než peníze“ stojí lídři světa youtuberů, tiktokerů, nikoliv sami studenti.

Z úst facilitátorů akce zaznělo plno rad a podnětů k zamyšlení se nad vlastním bytím a perspektivním a kvalitním budoucím životem. Jana Merunková apelovala na začátek uvědomění si hodnoty peněz již v útlém dětství formou malých obnosů a potřeby naučit se být více zodpovědný, opatrný a umět s penězi nakládat. Přítomné vyzvala k nutnosti odpovědět na otázku, kým chci za 10 let být, co se chci naučit i co chci mít? „Důležité je mít sny, ambice, cíle, přání a plány! Pak se snažit změnit myšlení a co nejdříve pochopit význam celoživotního vzdělávání, správného přístupu ke svému životu a sebemotivaci,“ dodala Jana závěrem. Lukáš Kovanda se podělil o svoji zkušenost a názor, že cestování, život a studium v cizině, poznávání jiných kultur, zemí a jazyků jsou investice do vlastního života, myšlení a bohatství. Dále pokračoval: „Není to o školském systému, ale jen o každém z nás: o naší zvědavosti, vůli, píli, učení se a investicím do nás samotných. Konkurence a soutěživost je na mnohem vyšší úrovni, než byla například před 20 lety.“

Velký dík za možnost akci realizovat patří Euroškole Praha, Trojskému gymnáziu a zejména iniciativní pedagožce Ing. Zuzaně Chlumské. Děkujeme také všech studentům, kteří měli odvahu sdílet své názory a co víc, mít ve svém věku nějaký pohled na problematiku a svůj budoucí život.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů