Projekt Vítej v Česku je v plném proudu

Tento ROZHOVOR s ukrajinskou lektorkou Valeriyí přibližuje projekt Vítej v Česku společnosti yourchance a více přiblížil, jak probíhají programy pro ukrajinské děti. Jde o zajímavé sdílení učení a práce s dětmi-cizinci zábavnou formou. První fáze projektu pro děti ve věkové kategorii 6-15 let bude trvat do srpna. Vše o projektu Vítej v Česku na jeho webu: https://www.vitejvcesku.cz/.

Valeriye, jak jste se dozvěděla o projektu Vítej v Česku?

Pokud si to pamatuji správně, inzerát na pozici lektora jsem našla na portálu Jobs.cz.

Jaký vnímáte smysl tohoto projektu?

Za sebe musím říct, že uvítám každý projekt podporující Ukrajince v Česku. Jsem Ukrajinka a pomoci si vážím. Děti potřebují zvláštní pomoc, a proto vidím smysl projektu ve sjednocení dětí a v potřebě vědět, že zde nejsou osamoceni a lidé je chtějí zařadit mezi sebe.

Pro koho je projekt v této první fázi určen? O jak staré děti většinou jde?

Projekt je tu pro skupinky dětí ve věku 6-15 let. Zásah je tedy spíše na mladší věkové skupiny uprchlíků, které se sem dostaly a potřebují více seznámit a poznat tuto zemi.

Kolik kurzů jste již lektorovala a jaké to bylo?

Mám za sebou dva kurzy. Před začátkem jsem se celkem stresovala, dopadlo to ale skvěle. Atmosféra byla vřelá s podporou kolegyň a samozřejmě šikovných děti.

Popíšete čtenářům průběh jednoho takového kurzu?

Lektoři mají na kurz dvě knihy – jeden pracovní sešit pro děti a knihu s texty v češtině s překlady do ukrajinštiny. Během prvního kurzu jsme knihu s texty a překlady ještě neměli, proto jsme pracovali všichni dohromady pouze podle pracovních sešitů. Cílem programu je seznámit děti s českou historií a reáliemi. Pracovní sešity tyto informace krásnou formou nabízejí a děti se je tak zábavně dozví.

Jak rychle se děti učí? Co je zejména zajímá? A co je naopak moc nebere?

Záleží na věku dětí. Určitě je viditelný rozdíl mezi 6 a 16 lety. Také rychlost učení je bez základů cizího/nového jazyka složitější.

Podle mého subjektivního názoru projevují mladší děti větší zájem k některým typicky “dětským” činnostem a tématům, jako například malování, přírodě, živočichům, představení sebe sama druhým apod. Historie a sport tyto malé moc nezajímá. Ani ale ty starší, musím říct… prostě některé z dětí nemají zájem o českou historii a kulturní památky. Možná děti v Praze mohou mít více možností k návštěvě takových míst, které jejich teenagerovské zájmy naplní.

Jak byste pozvala další děti do kurzu? Co se dozví? O čem to bude?

Myslím si, že je to dobrá možnost najít si nové kamarády a nebýt ve stresu, že jim tolik nejde nový jazyk. Je to také dobrá příležitost naučit se základy komunikace a běžných frází s novými českými kamarády.

Prostor zapojit se mají také lektoři. Čeští i ukrajinští. Proč by se měli zapojit do projektu Vítej v Česku?

Český systém vzdělávání znám spíše jako studentka. Úplně tedy nevím, co říct k zapojení českých lektorů. Každopádně je to pro ně nová „challenge“. Myslím si, že hodně ukrajinských studentů se dostane v dalším školním roce do českých škol. Učitelé již na to možná budou lépe připraveni a budou již mít nějaké zkušenosti s novými žáky.

Ukrajinští lektoři se zase mohou dostat ke svému známého ukrajinskému přístupu při práci s dětmi.

Komentáře

Přidat komentář