en-Rozpočti si to! Jaké reálné zkušenosti si odnáší studenti ze soutěže?

12/03/2024

Jak probíhá moderní výuka finanční gramotnosti na Střední škole Edvarda Beneše Břeclav?

 Pod vedením paní Ing. Jany Dyčkové se týmy třetích ročníků oboru Obchodní akademie zúčastnily soutěže Rozpočti si to! již druhým rokem. Žáci získali praktické dovednosti v řízení rodinného rozpočtu a posílili týmovou spolupráci. Paní Dyčková s námi sdílela svůj názor na přínos této soutěže pro žáky i náročnost pro učitele:

"Soutěže Rozpočti si to! se naše škola účastnila druhým rokem, opět se zapojili třeťáci oboru Obchodní akademie. Šlo o skupinu aktivních jednotlivců, které soutěžení tzv. "chytlo". Kromě několika vyučovacích hodin, které jsme jim vyčlenili v daňovém a ekonomickém semináři, pracovali i mimo vyučování. Využívali znalosti z odborných předmětů, např. ekonomiky, daní, práva, účetnictví, ale také z přednášek odborníků z praxe. Žáci veškeré úkoly řešili sami, učitelé je po probrání teorie už jen metodicky vedli. My pedagogové oceňujeme, že soutěž obsahovala moderní výukové prvky, byla plná zajímavých, kreativních a poučných úkolů, které rozvíjely řadu kompetencí. Našly se však i takové, které žáky moc nebavily, a také takové, které by podle jejich názoru mohly být spíše v kategorii základních škol. 

Za velmi přínosné považujeme to, že si žáci rozšířili teoretické znalosti o rodinném rozpočtu a zlepšili schopnost prakticky spravovat osobní a rodinné finance. Určitě se jim to bude hodit i v budoucnu. Bylo zajímavé pozorovat jejich týmovou práci. Učili se respektovat druhé, hledat kompromisy, kriticky myslet a rozhodovat se. Někdy to drhlo a došlo i na hádky, jindy se naopak pobavili a zasmáli. Rozhodně však práce ve skupinách přispěla ke stmelení kolektivu. Dokonce přiměla soutěžící k filozofickým úvahám o tom, že je třeba najít tu správnou rovnováhu a za penězi se jen bezhlavě nehonit, ale umět je rozumně využít k plnohodnotnému životu. 

Účast na celostátním finále byla pomyslnou třešničkou na dortu. Pro naši školu šlo o premiéru, proto považujeme za úspěch, že do něj postoupilo pět našich týmů. Nakonec se finálového klání z důvodu kolize s jinou akcí zúčastnily jen čtyři. Nejlepší z nich obsadil třetí místo. Cíl soutěže, který si organizátoři vytýčili, byl určitě naplněn. 

Rozpočti si to! je výbornou ukázkou tzv. učební praxe. Komenský by takový projekt jistě ocenil. Soutěžení zpestřilo školní výuku a my jsme si ho užili. Do dalších ročníků přejeme hodně štěstí. 

Ing. Jana Dyčková učitelka odborných předmětů Střední škola Edvarda Beneše Břeclav, příspěvková organizace (v době konání soutěže měla naše škola název Střední průmyslová škola Edvarda Beneše a obchodní akademie Břeclav, příspěvková organizace)."


Fotografie z finále Rozpočti si to! 2022/2023: