en-Začni správně na cestách - Discover EU

02/01/2024

Když se spojí touha po poznání, smysluplný projekt a nezdolný duch pěti slečen z dětského domova, vznikne příběh, který stojí za to vyprávět. 

"Začni správně na cestách" zavedlo Naty, Elišku, Maju, Cleu a Viky do srdce Evropy - do Vídně a Budapešti. S doprovodem dvou skvělých průvodkyň, Gábiny a Milady, se vydaly na cestu za objevováním českých stop v zahraničí a za setkáními s Čechy, kteří si v těchto kouzelných městech našli svůj nový domov. 

Odjezd z Prahy měly naplánovaný na neděli 3. prosince. Napětí a očekávání byly cítit ve vzduchu již od rána, kdy byla kvůli sněhové nadílce pod sněhem celá Česká republika a nepříznivě to ovlivnilo stav dopravy. Vídeň je přivítala svou honosnou architekturou a kavárenskou kulturou. Ubytování měly domluvené v hotelu IBIS Wien Mariahilf v útuln´ých pokojích s výhledem na živou vídeňskou čtvrť Mariahilf. Každé ráno jim zpříjemnila včetně skvělá snídaně. Tímto hotelu moc děkujeme za poskytnuté služby a zpříjemnění pobytu.

Hned první večer vyrazily na procházku na vánoční trhy na Stephansplatz, které je naprosto okouzlily dokonalou atmosférou. Druhý den ráno navštívily zámek a zámecké zahrady v Schonbrunu a část skupiny se pak vydala na skvělé jídlo do restaurace, kde vaří kuchař původem z Čech. Ve Vídni se nám podařilo domluvit setkání se dvěma Češkami, které tam již delší dobu žijí. První setkání bylo naplánováno na večer 4. prosince s Marcelou Leitner, která holkám přiblížila, jak se žije české komunitě ve Vídni. Večer opět zakončily návštěvou vánočních trhů, kde je tentokrát uchvátil historický dětský kolotoč. Následující den dopoledne strávily s Veronikou Kracikovou. Setkaly se společně přímo v hotelu a poté vyrazily objevovat další nádherná zákoutí Vídně. Během celého dopoledne jim vyprávěla o svých zkušenostech s životem v zahraničí. 

Jejich cesta pokračovala do Budapešti, kam dorazily 5. prosince večer a ubytovaly se v prostorném a útulném bytě. Budapešť  je ohromila svými termálními lázněmi, nádhernou kulturou a živou atmosférou na každém kroku - ideální místo na objevování večerního života. Dokonce ani Mikuláš je nezapomněl navštívit. Následující den holky věnovaly relaxaci, nákupům a procházce po okolí včetně adventních trhů.

Poslední setkání na jejich cestě bylo naplánované na 7. prosince s Terezou Řehulkou, která jim zprostředkovala své příběhy a zážitky z života v maďarské metropoli. Její pohled na život mezi dvěma kulturami byl nejen inspirativní, ale také jim ukázal, jak různé může být vnímání domova. 

Ač by se mohlo zdát, že jejich cesta byla krátká, o to byla intenzivnější a plná dojmů, nových zážitků a přátelství. V pátek 8. prosince se ráno vydaly na cestu zpět do Prahy. 

Projekt "Začni správně" zase udělal další velký krok ve svém působení. Podařilo se nám holkám ukázat, že hranice jsou jen v jejich hlavách a že domov může být kdekoli, kde se cítíme šťastní. A to je cesta, která stojí za to.

Zápisy z cesty si můžete přečíst přímo na webu Začni správně.