Ocenění Bílá vrána 2021 udělované společností yourchance jsou předány

21.10.2021

Obecně prospěšná společnost yourchance pořádala letos již 8. ročník ocenění Bílá vrána. Ceny jsou každoročně udělovány ve třech kategoriích. První kategorií jsou mladí lidé z dětských domovů, kteří se po odchodu z dětského domova nebo pěstounské péče úspěšně začlenili do života, uspěli a žijí plnohodnotný samostatný život. Další kategorií jsou zaměstnavatelé, jejichž přístup k mladým z dětských domovů je vzorem pro celou společnost. Třetí cena Poklad v srdci je určena zaměstnanci instituce náhradní rodinné výchovy. Letošní slavnostní udílení cen Bílá vrána proběhlo 19. října v Rezidenci primátora hlavního města Prahy pod záštitou primátora hlavního města Prahy, Zdeňka Hřiba. Vše o ocenění najdete na webu Bílá vrána.

Slavnostním finále provázela spoluzakladatelka yourchance Gabriela Štiková, která předala ceny vítězům v podobě skleněných designových cen. "Ocenění vzniklo především proto, aby veřejnosti přiblížilo příběhy mladých lidí, kteří se dokázali po odchodu z dětských domovů a pěstounských rodin postavit na vlastní nohy a proces integrace úspěšně zvládli. Cílem ocenění je nejen vytvořit inspiraci pro lidi, které osamostatnění teprve čeká, ale i snaha pomoci překonat předsudky společnosti vůči lidem, kteří mají zkušenost s životem mimo vlastní rodinu. Speciální kategorií je Bílá vrána – zaměstnavatel, která je věnována firmám, jež cíleně pomáhají mladým lidem z dětských domovů v jejich zapojení a uplatnění se na trhu práce," uvedla Gabriela Štiková a doplnila: "Součástí události je také poděkovat lidem, kteří děti a dospívající v jejich nesnadné cestě neúnavně a s vírou v ně podporují a vedou."

Nejvíce inspirativní osobou v kategorii Mladý dospělý se stal osmadvacetiletý Miloš Koželuh z Pelhřimova. Do samostatného života se naplno vrhl hned po odchodu z dětského domova. Má stabilní práci, vlastní bydlení, není problémový a po odchodu zapadl do toho svého běžného života, jako by odešel od rodiny. V dětském domově v Senožatech byl od svých 12 let z důvodu neschopnosti rodičů se o děti starat. V době, kdy si myslel, že se do rodiny bude moct vrátit, mu oba rodiče zemřeli. V domově tedy nakonec zůstal, protože se o něj starší sourozenci nebyli schopni finančně postarat. Přáním Miloše je potkat skvělou partnerku a založit s ní fungující rodinu. Snaží se žít přítomností, protože to je jediný moment, kdy může a jde něco udělat. "Z nominace a vítězství jsem velmi mile překvapen. Asi bylo i v dětském domově zřejmé, že se snažím, funguji a budu fungovat normálně," bilancuje Miloš při slavnostním finále.

V kategorii "Poklad v srdci" zvítězila Jana Koubová, ředitelka Dětského domova ve Staňkově a předsedkyně Federace dětských domovů ČR. Cena je určena pro vychovatele z dětských domovů, popř. velmi úzce a intenzivně s dětmi pracujícími lidmi, kteří své svěřence na startu jejich životů podporují a vedou. Jana Koubová působí v DD Staňkov od roku 1988. Nejdříve jako teta a od konce roku 1989 jako ředitelka. Ve Federaci dětských domovů působí od roku 1990, v jeho výboru je 12 let a předsedkyní federace je 9 let. "Z ocenění jsem byla velmi mile překvapena. Vůbec jsem to nečekala. Moc si toho vážím. Ocenění vnímám jako takovou vizitku mojí práce – jednak s dětmi a celkově za dětský domov i Federaci dětských domovů. Toto ocenění má obecně velký smysl. Často se totiž veřejnost setkává s negativními informacemi o našich zařízeních a takto vejde do popředí, že děláme i dobré věci ve prospěch dětí. Také doufám, že to lidi donutí zamyslet se nad tím, co děláme a co může být výsledkem našeho působení na děti," říká o své práci a jejím smyslu Jana Koubová.

Cenu pro zaměstnavatele, který systematicky pracuje s mladými z dětských domovů, udělila letos porota společnosti Fuji Koyo Czech s.r.o. z Plzně. Bílou vránu přebral Štefan Varga, Generální manažer Human Resources & General Affairs Department. "Udělení ceny Bílá vrána v kategorii Zaměstnavatel je pro nás velká pocta. Uznání dobré práce se zaměstnanci bez předsudků a samozřejmě velký závazek do budoucna nadále pomáhat všude, kde bude potřeba," podělil se o pocity z ceny Štefan Varga.

Projekt Začni správně realizuje platformu DOMOVY SOBĚ, kde domovy sdílí příklady dobré praxe a yourchance plošně nabízí nejrůznější formy podpory vychovatelům i dětem. Web pro vychovatele a další pracovníky v dětských domovech je na světě již rok. Jeho posláním je vytvořit největší komunitu vychovatelů v ČR, sdílet zkušenosti, řešit společně obtížné situace z praxe a být si vzájemně oporou a rádcem. Součástí projektu Začni správně je také program individuálního mentoringu. Těm, kteří zvládli životní zkoušku – osamostatnění se – na jedničku, jsou každoročně slavnostně udíleny ceny Bílá vrána.

Partnery ocenění Bílá vrána jsou Nadace KB Jistota, Nadace BLÍŽKSOBĚ a Nadační fond Lasvit. Ceny pro vítěze byly z dílny společnosti Lasvit a Ateliéru Ange. Děkujeme také partnerům projektu Začni správně, nadačnímu fondu Purple Foundation, České mincovně a realitnímu brokerovi, investorovi a podnikateli Petru Vomastkovi.

Výsledky Bílá vrána 2021

Kategorie Mladý dospělý – Miloš Koželuh, 28 let, Pelhřimov

Kategorie Zaměstnavatel – Fuji Koyo Czech s.r.o.

Kategorie Poklad v srdci – Jana Koubová, ředitelka Dětského domova ve Staňkově a předsedkyně Federace dětských domovů ČR