Vzdělávací i zábavná akce s názvem Hurá peníze! se uskutečnila v Centrum Černý Most

14.03.2024

Global Money Week (GMW) je mezinárodní akce na podporu finanční gramotnosti, která se uskuteční už poosmé v České republice. Bude probíhat ve školách, v online prostředí, ale také veřejně. Jednou z těchto veřejných událostí byla akce Hurá peníze, která proběhla 9. 3. 2024 v obchodním centru Černý Most.

Celodenní program byl plný zábavy, hudebních vystoupení, povídání o penězích, ale nejen o nich. Hosté mluvili o tématech souvisejících s mottem GMW 2024 "Chraň své peníze, chraň svou budoucnost".

Jak to tedy probíhalo? V dopolední části vystoupila na pódiu Ing. Marcela Hrubošová s projektem Finance pro radost, která si vzala na pomoc plyšového kamaráda kuřátko Pípo. Ukazovala přítomným, jak hospodařit s penězi a povídala o historii peněz. Děti si mohly namalovat dokonce svou vlastní bankovku či minci, kterou následně představily na pódiu.

Mezi jejími pravidelnými bloky vystupovali tři akordeonisté z konzervatoře Jaroslava Ježka. Studenti fenomenálního akordeonisty Ladislava Horáka. Konkrétně nám na svůj akordeon zahráli Zoe Perrenoud, Václav Bastl a Richard Jágr. Dopoledne se na pódiu představili i KOUČI do škol, kteří byli k dispozici pro případné zájemce po celý den. Lidé s nimi mohli probírat témata související spojené se strachem z peněz, ale nejen to.

V odpolední části, která startovala ve 13 hodin, naše přítomné rozproudila dívčí kapela Skupina Babes ve složení Týnka, Laura, Lucka a Klárka. V hudebním programu se Skupina Babes střídala s akordeonisty Václavem Bastlem a Richardem Jágrem.

Program pokračoval vystoupením obchodního ředitele PhDr. Radka Mušky ze Státní tiskárny cenin, který se zaměřil hlavně na ochranné prvky bankovek. Sdílel s námi tipy, jak poznat padělek bankovky na první pohled. Dále se s námi o své cenné zkušenosti podělil Mgr. Martin Hájek DiS. z Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Pan Hájek se zaměřil na sílu hesel, na co si dát pozor při online nákupech a také jak bezpečně využívat veřejné WIFI sítě.

Další hosté, a to Štěpán Kment a Ing. Martina Novotná, ACC, si povídali s moderátorkou Ing. Kateřinou Lichtenberkovou na téma psychologie peněz. Každý z nich nám představil svůj pohled na peníze a jejich charakter. Pak převzala slovo Ing. Marta Gellová z EFPA ČR a společně s mjr. PhDr. Ing. Davidem Vorlem nám představili, co je to clo, a kde se všude můžeme setkat s činností Celní správy ČR.

Program byl nabitý informacemi až do konce. Poslední hodinu otevřel Bc. Petr Němec a mluvil o tom, jaké jsou vhodné kroky, které může udělat každý z nás, aby se dostatečně připravil na penzi. Povídání o penězích zakončil Bc. Jaroslav Juha zhodnotil postoj jednotlivých generací k penězům.

Celý den byl návštěvníkům k dispozici sharingbox. Lidé se tak mohli vyfotit s jednou z pěti šablon a mít okamžitou památku na akci Hurá peníze! Malí návštěvníci nejvíce ocenili dětský koutek s malováním na obličej.

Představení organizátorů a medailonky všech hostů si můžete prohlédnout na videu:

Akce proběhla za podpory naśich partnerů: