Poděkování a ohlédnutí za úspěšnou konferencí Global Money Week 2025
Dne 3. dubna 2025 jsme jako spolupořadatelé měli tu čest uzavřít devátý ročník celosvětové kampaně Global Money Week závěrečnou konferencí v Kongresovém sále České národní banky. Letošní ročník nesl podtitul "Chytrý dnes, bohatý zítra aneb AI a další nástroje pro moderní výuku" a přinesl inspiraci, inovace a sdílení zkušeností, které posunou finanční vzdělávání v České republice na novou úroveň.
Za yourchance o.p.s. bychom chtěli srdečně poděkovat všem partnerům, účastníkům a organizátorům za jejich zapojení a podporu nejen během konference, ale i v průběhu celého měsíce března, kdy probíhal Global Money Week. Díky společnému úsilí jsme dokázali oslovit více než 1 200 000 lidí, inspirovat mladé lidi, rodiče i odborníky, a přispět tak k rozvoji finanční gramotnosti napříč generacemi.
Program plný inspirace
Konferenci zahájily Jana Merunková (yourchance) a Marta Gellová (EFPA ČR), které představily předběžné výsledky letošního ročníku. Úvodní slova pronesli také významní hosté: Jan Procházka, člen bankovní rady ČNB, Dušan Hradil, vrchní ředitel Ministerstva financí, a Jaroslav Miller, náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy.
Hlavním tématem letošního ročníku byla role umělé inteligence (AI) ve vzdělávání. Jana Merunková (yourchance) představila projekt yourchance academy a zkušenosti s využitím AI, na které navázal odborník Brant Hoeckstra, jenž se věnoval využití AI ve školním vzdělávání.
Po přestávce na kávu následovaly odborné přednášky, které zahrnovaly:
- Marie Štefánková (METODICA) a její prezentaci o Soutěži finanční gramotnost.
- Libor Šulák (Komerční banka), jenž přiblížil aktivity Komerční banky zaměřené na finanční vzdělávání mladistvých.
- Lenka Švecová (VŠCHT), která se věnovala problematice rozevírání nůžek v oblasti finanční a digitální gramotnosti.
V programu nechyběla ani prezentace partnerů konference a workshopů, mezi které patřily organizace EUCS, Partners Financial Services, NEWTON University a Leader Impact.
Workshopy: AI, Minecraft a inovativní vzdělávání
Odpolední část konference patřila dvěma paralelně probíhajícím workshopům. V SÁLE 1 odborníci prezentovali praktické ukázky využití AI ve vzdělávání:
- Daniel Houska (VŠE) sdílel příklady a zkušenosti z vysokých škol.
- Dagmar Biersaková, Radka Felixová a Vlastimil Vaněk (NCS) představili projekt Skoala – cestu za kvalitním finančním vzděláváním.
- Jan Bartoš (KPCS CZ) ukázal možnosti využití AI při přípravě výuky finanční gramotnosti.
V SÁLE 2 zaujaly workshopy zaměřené na interaktivní vzdělávání, včetně:
- Veroniky Nováčkové (Raiffeisenbank), která se věnovala finančnímu vzdělávání s Minecraftem.
- Dalšího představení projektu Skoala a možností, jak zlepšit kvalitu finančního vzdělávání.
Poděkování partnerům
Konference by se nemohla uskutečnit bez podpory našich partnerů, kterým patří naše upřímné poděkování. Děkujeme vám všem za vaši podporu a těšíme se na další společné kroky k finančně vzdělanější společnosti!